Zanim zdecydujesz się na kota ….

Mały puchaty, cieplutki taki do kochania… Któż z nas nie zachwycił się choć raz małym kotem. Czy to widzianym u znajomych, czy choćby figlarnie baraszkującym lub śpiącym na zdjęciu w komputerze. Wystarczy czasami chwila i stało się…- zakochałeś się w kociaku na śmierć i życie i musisz go mieć i nic nie jest w stanie zmienić Twojej decyzji.

Jeśli jednak Twoja decyzja nie jest ostateczna, kot nie mieszka jeszcze w pokoju obok i nie rozpycha się na Twoim ukochanym fotelu, przeczytaj na spokojnie poniższe rozważania. Dopiero po dojściu do ostatniej kropki odpowiedz sobie na pytanie czy na pewno chcesz kota, czy Ty i Twoje otoczenie jest na to gotowe. Pamiętaj to deklaracja na kilkanaście lat, a nie na tydzień, dwa….

Koty w przeciwieństwie do psów nie szukają przewodnika. To indywidualiści, którzy będą traktowali Cie jak towarzysza zabawy, ale na pewno nie wodza. Chodzą własnymi ścieżkami i nawoływanie słyszą kiedy chcą. Jeśli nie będą miały ochoty na kontakt z człowiekiem ogłuchną na dobre. Można ich długo szukać, a one będą spały ukryte w jakimś cichym i spokojnym miejscu np. wtulone w któregoś z domowników, ale on też pewnie nie od razu wyda kryjówkę kota.

Nie martw się jednak, bo życie kota to nie tylko unikanie ludzi i chowanie się po kątach. Często bez oporów reagują na zaproszenie do pieszczot. Wskakują na kolana, ocierają się i cudownie mruczą. Nie ma chyba lepszego środka uspokajającego na skołatane nerwy niż taki koci terapeuta. Po co więc po stresującym dniu sięgać po kolejne tabletki, jak można zaaplikować sobie kocie pieszczoty, których po całym dniu tęsknoty za Tobą kot na pewno nie będzie Ci szczędził.

Koty przystosowują się do każdego metrażu mieszkania, nie potrzebują domu z ogrodem by się wybiegać. Wystarczy, że w mieszkaniu zapewnisz mu miejsce do zabawy i wspinaczki i poświecisz swój czas, a nie będzie budził Cię drapaniem drzwi, bo chce na spacer. Lubisz poranne spacery? Nic straconego – koty jak psy można wyprowadzać na spacer w specjalnych szelkach. Nie puszczaj jednak mruczącego przyjaciela by się wybiegał, bo wtedy istnieje ryzyko, że pójdzie gdzieś zwiedzać okolicę lub wystraszy się psa i kłopoty gotowe.

Kot to miły współlokator i raczej mało kłopotliwy, musisz jednak pamiętać, o jego potrzebach behawioralnych. Pewnie, że poradzi sobie w każdych warunkach domowych, ale jeśli nie poświęcisz mu odpowiednio dużo uwagi, nie zapewnisz mu miejsca do drapania, istnieje niebezpieczeństwo, że kot uszkodzi Ci obicia na meblach.. Taka jest kocia natura, wiec nie traktuj swojego nowego przyjaciela jak złośliwego intruza. Pamiętaj jednak, że to nie robienie Ci na złość przez zwierze. Ono ma po prostu taką naturę, skakać z gracją po meblach i pólkach, drapać i dokazywać. Czy to, co teraz u małego kociaka, budzi Twój zachwyt za jakiś czas nie doprowadzi Cię do furii? Pomyśl, zanim kociak trafi pod Twój dach, albo zrób wszystko by spożytkował swoją energie w inny niż niszczycielski sposób.

Koty tak jak Ty kochają rośliny doniczkowe. Lubią je niekiedy podgryzać. Pamiętaj o tym planując wprowadzenie nowego lokatora do domu, niektóre rośliny mogą być dla niego trujące, unikaj ich więc by mu nie zaszkodziły!

Znajdź miejsce na legowisko, kuwetę i miejsce do jedzenia. Powinny one być ciche i ustronne. Kot nie lubi być niepokojony podczas spania, jedzenia i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jest to ważne, bo chyba nie masz ochoty na sprzątanie po kocie jak zacznie unikać kuwety bo czuje się niekomfortowo.

Masz dzieci? Naucz je odpowiedzialności. Kot to zobowiązanie, czasem nawet na 15-20 lat. Wykorzystując sytuację ustalcie, co będzie należało do obowiązków pociech: karmienie, pojenie, sprzątanie kuwety…. To może być inwestycja na lata: kot przyjaciel i dzieci nauczone, że zwierzęta to nie zabawki i że każdy powinien być odpowiedzialny za to co oswoił. Jednocześnie pamiętaj: nie kupuj kota, psa, rybek, chomików tylko dlatego, że dziecko chce. To naprawdę nie najlepszy pomysł.

Uwielbiasz wyjazdy? To też musisz rozpatrzyć w analizie: za i przeciw. Przy wyjazdach całodniowych kot pozostawiony sobie będzie tęsknił. Na dłuższe wyjazdy musisz zapewnić mu opiekę lub zabrać go ze sobą.

Utrzymanie kota obejmuje zarówno zakup karmy, żwirku jak i opiekę weterynaryjna. Coroczne szczepienia, regularne odrobaczanie i pozbywanie się pasożytów skórnych to także inwestycja w Wasze zdrowie i bezpieczeństwo. Jednocześnie kolejna pozycja w domowym budżecie, która może się powiększyć jeśli kot zacznie chorować poważniej.

Jeśli obawiasz się znaczenia moczem mieszkania, pamiętaj, że można temu z łatwością zapobiec poddając pupila kastracji. Niechcianym kociętom i ariom rujowym tez może zapobiec zabieg weterynaryjny.

Kot to najwspanialszy przyjaciel na lata, ale nie poradzi sobie sam wyrzucony na ulice jeśli znudzi się w nowym domu. Mam nadzieje, że powyższe informacje pozwolą podjąć Ci świadomą decyzję i dalsze lata z nowym domownikiem będą pasmem radości i wspaniałych wspomnień. Bądź świadomym właścicielem kota – będzie Ci się za to odwdzięczać każdego wspólnego dnia.

Menu