Pierwsze dni kociaka w nowym domu

I stało się .........

Od dziś Wasze życie nie będzie już nigdy takie samo. W domu pojawi się długo wyczekiwany kot. Zanim jednak zacznie on urocze harce po domu musicie pamiętać o kilku przykazaniach na dzień dobry.
Kociak po przyjeździe do domu powinien mieć zapewniony spokój. Najlepiej zarówno kuwetę jak i miski do jedzenia ustaw w jednym pomieszczeniu gdzie wpuścisz kota.

Pamiętaj jednak, by nie zamykać tam drzwi. Zwróć uwagę też na to, iż musi on mieć możliwość schować się jeśli poczuje się niekomfortowo – pozwólcie mu na to.

Uczul dzieci, ze kot przez kilka dni nie może być zmuszany do zabawy. Potrzebuje spokoju by się do nich przyzwyczaić i pogonie, wyciąganie kota spod łóżka krzyki na pewno mu w tym nie pomogą, a wręcz przeciwnie. Dzieci powinny wiedzieć, z ciągniecie za ogon, rzucanie kotem i inne ‘zabawy” nie mogą mieć miejsca. Kot jest żywym stworzeniem i nie można się nad nim znęcać. Dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak traktowany kot podrapie lub ugryzie dziecko.

Dom gotowy? Wy tez? Czas jechać po kota.

Zabierzcie ze sobą transporterek dla kota. To bezpieczna i wygodna forma przewożenia zwierzaka. Pamiętaj, ze opuszczenie rodzinnego gniazda będzie dla niego stresem. Może okazać się, ze będzie przestraszony siedział w kącie klatki lub też głośno miałczeć. Zdarzyć się może tez defekacja podczas transportu.

Podczas odbioru spytaj o książeczkę zdrowia. Sprawdź czy kot został odrobaczony i zaszczepiony. Jeśli nie powinieneś udać się do lekarza weterynarii celem podjęcia stosownych działań. Musisz pamiętać jak ważne jest regularne szczepienie kota i odrobaczanie.

Chodzi tu nie tylko o jego zdrowie, ale także o Wasze bezpieczeństwo. Koty mogą bowiem być żywicielami wielu pasożytów chorobotwórczych także dla człowieka.
Możesz to zrobić od razu w drodze do domu. Choć niektórzy twierdza, ze warto dać mu czas na aklimatyzacje. Musisz jednak pamiętać, ze małe kocięta łatwiej łapią choroby, co nie jest bez znaczenia jeśli w domu jest już inny kot.

.... no to jedziemy

Nareszcie w domu!

Po przyjeździe do domu zanieś kota do jego pokoju i wstaw do kuwety. Dobrze by była wypełniona takim podłożem jakie miał on w domu, lub drobnym bezzapachowym żwirkiem. Jest duże prawdopodobieństwo, że kot bezboleśnie przejdzie trening czystości. W późniejszym okresie ( po pierwszej socjalizacji), widząc że próbuje załatwić się poza kuwetę bez zbędnych emocji zanieś go do niej. Obserwuj jednak kota dokładnie – być może nie odpowiada mu miejsce lokalizacji kuwety, dlatego nie chce z niej korzystać
.
Nie da się określić czy kot już pierwszego dnia będzie szukał kontaktu z Wami i zwiedzał całe mieszkanie. Wasz pierwszy wspólny dzień zależy bowiem w dużej mierze od charakteru kociaka i tego jak wyglądało jego dotychczasowe życie. Koty pochodzące z hodowli, domów gdzie poświęcano im bardzo dużo czasu powinny zacząć opuszczać swój pokój bardzo szybko i równie szybko zaczepiać mieszkańców. Koty, którym nie poświęcano do tej pory dużo czasu, mogą potrzebować nawet kilku dni by podchodzić do człowieka.

Jeśli nowy lokator nie chce po kilku dniach podejść spróbujcie go delikatnie zachęcać. Można powoli i ostrożnie, ale zdecydowanie wziąć go na ręce i mówić kojącym głosem delikatnie głaszcząc. Jednak nic na siłę by nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego.
Kot pierwszego dnia nie będzie raczej zbyt zainteresowany jedzeniem.

Pamiętaj jednak by dokładnie dowiedzieć się co jadł w poprzednim domu. Zmiana miejsca zamieszkania plus zmiana żywienia mogą negatywnie odbić się na zdrowiu kociaka. Jeśli nie chcesz z jakiś względów żywić kota tak jak w poprzednim miejscu zamieszkania powoli zmieniaj mu karmę. Dawkę przewidziana dla jego wieku i wagi podziel na kilka części i powoli stopniowo zmieniaj proporcje karmy starej do nowej.

Pierwszy dzień dobiega końca? Kot pozwolił się pogłaskać i nawet cichutko zamruczał, a nie tylko rozpaczliwie płakał za mamą i rodzeństwem? To dobry objaw. Teraz przed wami pierwsza noc. Odpowiedz sobie od razu na pytanie czy chcesz by kot spał w łóżku z którymś z domowników. Jeśli nie to nie pozwalaj mu na to od samego początku.

Musisz się liczyć z tym, że kot będzie płakał w nocy. Do tej pory tulił się do mamy i rodzeństwa teraz jest sam. Dobrym rozwiązaniem jest zabrać ze starego domu coś co nim pachnie. Znajomy zapach pozwolą kociakowi szybciej się wyciszyć i zasnąć. Bądź konsekwentny nie lituj się. Jeśli nie chcesz spać z kotem nie bierz go tam nawet pierwsze nocy.

Socjalizacja kota w nowym otoczeniu na pewno potrwa kilka dni. Nawet kociak, który pozwoli się głaskać i brać na ręce może bać się nowych dźwięków i uciekać do swojej kryjówki.

To normalne.

Macie już w domu inne zwierzęta? Nie liczcie, że pokochają się od pierwszego wejrzenia. W każdym związku na początku będzie nieufność. Czasem takie przyzwyczajanie może potrwać nawet kilka tygodni. Pozwólcie zwierzętom samym się poznać, nie zamykajcie na siłę w jednym pomieszczeniu. Będą powoli zmiejsząc dystans między soba.
Kot to wspaniały przyjaciel, indywidualista o wielkim ciepłym serduszku. Już od pierwszego dnia pokazuj mu swoją miłość, ale nie narzucaj się. Koty nie lubią być „zagłaskiwane”. Jeśli sam wyjdzie z inicjatywą możesz nie szczędzić mu pieszczot. Uszanuj jednak fakt, że czasem kot powie dość. Ma do tego prawo.