Kiedy w Wielkiej Brytanii zapoczątkowano wystawy rasowych kotów egzotycznych syjamy, tureckie angory i osobniki poprzedzające długowłose persy były wysoko nagradzane za swój niezwykły wygląd. W tym okresie wielu miłośników kotów hodowało koty egzotyczne razem ze zwykłymi. Chociaż koty domowe dorównywały importowanym pod względem urody i charakteru ich rasa nie była uznawana za interesującą. Uważano je za zwierzęta zupełnie pospolite.
Skutkowało to bardzo dużą różnorodnością kotów, ponieważ nie prowadzono żadnych działań mających na celu utrwalenie jakiejś jednej cechy.
Jednak z czasem znawcy kotów zauważyli, że solidnie zbudowane, rodzime koty angielskie również powinny być dostrzeżone i objęte hodowlą. Miało to na celu stworzenie przeciwwagi dla smukłych, delikatnych kotów orientalnych.
Wyhodowanie kota charakteryzującego się krępą budową angory (poprzednika długowłosego persa), ale z krótkowłosą okrywą stało się celem pasjonatów.
Nową rasę określono mianem „kota brytyjskiego krótkowłosego”. Koty te wzbudzały szczególne zainteresowanie ze względu na okrywę koloru niebieskiego, uważaną za bardzo szykowną.
Początkowo umaszczenie tej rasy ograniczało się do niebieskiego i pręgowanego w kilku jednolitych barwach. Obecnie brytyjski krótkowłosy hodowany jest w innych kolorach; spotkać można odmiany cieniowane srebrem oraz złociste. Z pewnością nie jest to koniec rozwoju tej interesującej rasy.